info@radostneja.sk
+421 903 644 457

RASTOVO ORIENTOVANÉ MYSLENIE – myslenie šťastných a úspešných

Viete, čo znamená slovo seba-vedomý? Áno, znamená „ byť si vedomý samého seba“. Na našom území je toto slovo neraz vnímané negatívne. Ľudia hovoria – „Ten je nejaký sebavedomý. Čo si o sebe vôbec myslí?“ Slovo seba-vedomý je často zamieňané so slovom pyšný. Keď sa niekto správa povýšenecky…

Byť si vedomý samého seba však znamená, že sa poznám natoľko, že viem, prečo sa v tej ktorej situácii správam, ako sa správam. Znamená to, že svoje správanie viem ovládať, že si vyberám, ako na tú ktorú situáciu zareagujem. Neovládajú ma emócie. Nevybuchnem… Viem, prečo sa práve teraz rozplačem a viem, že je to v poriadku.

Sebavedomý znamená, že si svoje správanie a konanie vyberám podľa svojich potrieb. Nepotrebujem ho obhajovať alebo niekomu dokazovať. Som si vedomý toho, že ja to mám takto a iní to zase majú inak. Že sa nie vždy musíme zhodnúť v názoroch a že aj to je v poriadku.

Sebavedomý človek je slobodný a šťastný. Svoje konanie nepodriaďuje iným. Môžete namietať, že je to sebecké. No sebecké je, keď chcem, aby druhí ľudia konali podľa mojich predstav. Keď ich ja chcem zmeniť na svoju predstavu o tom, ako majú vyzerať. To je sebecké.

V našich končinách sme zvyknutí neprejaviť sa, radšej sa neozvať, aby ma náhodou nestihol trest v podobe nejakého výsmechu alebo neprijatia.

Ale viete čo, tým potláčame samých seba a sme nešťastní.

Na tejto stránke